Feochromocitoma. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Feochromocitoma – tai retas navikas, išsivystantis antinksčių šerdinėje dalyje. Antinksčiai – tai endokrininės sistemos liaukutės, esančios iškart virš inksto. Kiekvienas iš mūsų turime jų 2, po vieną virš kiekvieno inksto. Antinksčiai gamina hormonus, vadinamus katecholaminais (adrenalinas ir noradrenalinas), kurie organizme reguliuoja kraujo spaudimą ir yra svarbūs organizmo reakcijai į stresą.

Tyrimas

Išklausęs Jus varginančius skundus, atlikęs fizinį ištyrimą, gydytojas rekomenduos atlikti laboratorinius kraujo ir šlapimo tyrimus padidėjusiam hormonų kiekiui (adrenalinui, noradrenalinui) nustatyti. Nustačius padidėjusius katecholaminų kiekius kraujyje, gydytojas rekomenduos atlikti vaizdinius tyrimus, auglio lokalizacijai nustatyti:

  • Antinksčių ultragarsinis tyrimas, kompiuterinė tomografija (KT), magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas (MRT)
  • Kuomet auglys yra labai mažas ar nenustatomas atliekant KT ar MRT bei esant navikui ne antinksčiuose, gydytojas gali atlikti scintigrafiją su J123 ar J135 meta-jodo benzil guanidinu (MIBG) ar pozitronų emisinę tomografiją su 6-18F-flurodopaminu
  • Jei naviko nepavyksta nustatyti MIBG scintigrafija ar pozitoronų emisine tomografija su 6-18F-fluorodopaminu, gydytojas gali atlikti somatostatino receptorių scintigrafiją su okterotidu. Šis tyrimas taip pat naudingas auglių, kurie ekspresuoja somatostatino receptorius nustatymui. Deja tyrimo jautrumas yra mažas, ypač ieškant solitarinių navikų.

Tam tikrais atvejais, Jums gali reikėti gydytojo genetiko konsultacijos, bei genetinių tyrimų.
Kai kuriems pacientams, antinksčių augliai (tame tarpe ir feochromocitoma) dažnai nustatomi atsitiktinai, atliekant vaizdinius pilvo tyrimus dėl kitų ligų. Tačiau tik nedaugelis atsitiktinai rastų antinksčių darinių yra feochromocitomos. Dažniausiai tai nepiktybiniai augliai – antinksčių adenomos. Atsitiktinai radus darinį antinksčiuose, gydytojas gali rekomenduoti atlikti laboratorinius kraujo ir šlapimo tyrimus katecholaminų kiekiams nustatyti.

Į viršų