Feochromocitoma. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Feochromocitoma – tai retas navikas, išsivystantis antinksčių šerdinėje dalyje. Antinksčiai – tai endokrininės sistemos liaukutės, esančios iškart virš inksto. Kiekvienas iš mūsų turime jų 2, po vieną virš kiekvieno inksto. Antinksčiai gamina hormonus, vadinamus katecholaminais (adrenalinas ir noradrenalinas), kurie organizme reguliuoja kraujo spaudimą ir yra svarbūs organizmo reakcijai į stresą.

Priežastys

Sergant feochromocitoma, organizme yra gaminami dideli katecholaminų (adrenalino, noradrenalino) kiekiai. Dėl didelės katecholaminų gamybos, didėja arterinis kraujo spaudimas ir širdies susitraukimų dažnis. Feochromocitoma gali būti gyvybei grėsmingas susirgimas, ypač laiku jo nediagnozavus ir nepaskyrus tinkamo gydymo.

Feochromocitoma gali atsirasti bet kokio amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ji atsiranda vidutinio amžiaus žmonėms. Dažniausiai feochromocitomos yra nepiktybiniai augliai, kurie niekur neplinta. Tačiau gali būti ir piktybinių feochromocitomų, kurios dažniausiai metastazuoja į smegenis, plaučius ar kaulus.

Ligos priežastys yra nežinomos. Žinoma tai, kad feochromocitoma išsivysto iš chromafininių ląstelių, esančių antinksčių šerdinėje dalyje.

Feochromocitoma dažniausiai išsivysto viename antinkstyje, tačiau gali būti atvejų, kai viename antinkstyje yra keli navikai, ar navikai yra abiejuose antinksčiuose. Kadangi chromafininių ląstelių yra ir nerviniame audinyje, jame taip pat gali išsivystyti feochromocitoma. Tokiu atveju navikas vadinamas paraganglioma. Dažniausiai paragangliomos atsiranda širdyje, kakle, šlapimo pūslėje, užpakalinėje pilvo sienoje ir išilgai stuburo.

Kai kuriais atvejais, feochromocitomomis serga giminės arba jos yra susijusios su tam tikromis paveldimomis būklėmis:

  • II tipo daugine endokrinine neoplazija (MEN II, multiple endocrine neoplasia), kuriai būdinga feochromocitoma bei retos formos skydliaukės navikas – medulinė skydliaukės karcinoma
  • Von Hippel-Lindau liga – žmonės sergantys šiuo sindomu turi didelę feochromocitomis išsivystymo riziką
  • I tipo neurofibromatoze – kartais feochromocitomos atsiranda žmonėms sergantiems 1 tipo neurofibromatoze – sindromu, kuriam būdinga dauginiai augliai odoje (neurofibromos), pigmentinės odos dėmės ir optinio nervo augliai.

Į viršų