Sinusitas (sinuitas)


Sinusitas – tai ūminis ar lėtinis prienosinių ančių – sinusų – uždegimas. Sinusito simptomai: karščiavimas, snargliavimas, pūlių tekėjimas iš nosies, skruosto patinimas, skausmas akiduobėse, kaktoje.

sinusito SIMPTOMAI

Pasitikrinkite ČIA! Sveikatos testas

Į viršų

Priežastys

Dažniausiai ūminį sinusitą sukelia šie viršutinių kvėpavimo takų mikrobai: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis bei Staphylococcus pyogenes, retai Escherichia coli. Dažniausiai sinusitui išsivystyti dirvą paruošia nosies virusinės ligos. Jei ūminė sloga užsitęsia ilgiau kaip 10-12 dienų, galima galvoti apie prisidėjusį sinusitą. Ligai atsirasti padedantys faktoriai – nosies ertmės anatominių struktūrų nukrypimas nuo normos.

Į viršų

Ligos eiga

Ūminis sinusitas: jei ančių angos ar kanalai yra platūs ir niekas netrikdo sekreto nutekėjimui, simptomai yra minimalūs. Vienas iš pagrindinių simptomų yra pūlių tekėjimas iš nosies. Gali būti nežymus skausmas. Jei dėl paburkusios gleivinės susiaurėja ančių angos ar kanalai, kuriais ančiai atsiveria į nosies ertmę, antyje kaupiasi pūliai, skausmas didėja iki nepakeliamo. Gali pakilti temperatūra. Patinsta kakta, skruostai, akių vokai. Tokiu atveju, pūliai iš nosies neteka, apžiūrint nosies landose pūlių taip pat nematyti. Jei sinusitas formuojasi žandiniame antyje, patinsta skruosto, veido oda, gali ištinti apatinis vokas. Skauda skruostą, skausmas plintą ir į kaktą. Spaudžiant skausmingas skruostas, veidas. Kaktos neskauda. Jei pažeistos akytkaulio celės, patinsta nosies šaknis ir abiejų vokų prienosinės šaknies dalys. Vargina skausmas nosies šaknyje ir vidinėse akiduobės sienelėse. Jei sinusito vieta – pleištakaulio antyje, skausmas lokalizuojasi giliai akiduobėje ir pakaušyje. Jei sinusitas formuojasi kaktos ančiuose, patinsta kaktos oda virš antakio, gali ištinti viršutinis, o vėliau ir apatinis vokas. Ligoniui skauda kaktą virš antakio. Skausmas prasideda praėjus dviem-trim valandoms po atsikėlimo, vakarop išnyksta. Taip kartojasi kasdien, kol susiformuoja komplikacijos. Skauda spaudžiant kaktą virš antakio ir akiduobės sienelę žemiau antakio, prie nosies šaknies. Palenkus galvą, skausmas plinta į akį ir stipriau skauda kaktą. Lėtinio sinusito simptomai skurdoki: esti pastovus pūlių tekėjimas iš nosies, apsunkintas kvėpavimas pro nosį dėl nosies kriauklių paburkimo, pūlių nosies landose ar į landas iš ančių iškritusių polipų.

Į viršų

Tyrimas

Nosies landų apžiūros (rinoskopijos) metu ūminio sinusito atveju stebima paburkusi, raudona gleivinė, gali būti matomi pūliai. Vienas iš gana svarbių tyrimų yra prienosinių ančių rentgenograma. Rentgenogramoje galima matyti skysčio paviršių sinuse, homogeninį viso sinuso užtemimą. Kai sinuse yra polipų, viso sinuso užtemimas yra debesuotas. Kraujo tyrime gali būti bakterinei infekcijai būdingų pakitimų – padidėjęs leukocitų kiekis, CRB.

Į viršų

Ligos tipai ir etapai

Sinusitas – tai ūminis ar lėtinis prienosinių ančių (sinusų) uždegimas. Sinusitai klasifikuojami į ūminius ir lėtinius. Ūminiai sinusitai skirstomi į serozinius, kai antį užpildo serozinis, kiek tąsokas ar vandeningas sekretas, ir pūlingus, kai antį užpildo tiršti, tąsūs pūliai. Jei sinusitas išsivysto dėl danties patologijos (danties šaknies pūlinio, granuliomos), toks sinusitas vadinamas odontogeniniu, tuomet pūliai gali būti dvokiantys. Lėtiniai sinusitai klasifikuojami į pūlingus, polipinius, hiperplastinius, alerginius. Apie 10-20% pūlingų sinusitų yra odontogeninės kilmės. Kai yra lėtinis pūlingas sinusitas, dažnai kartu būna nosies pertvaros iškrypimas ar nosies kriauklių padidėjimas (hipertrofija), kurie trukdo gijimo procesui, nes trikdo drenažinę ir ventiliacinę nosies funkciją. Lėtinis polipinis sinusitas, dažniau būna alerginis, nes dažnos alerginės reakcijos sinuso gleivinėje ir jos patinimas sąlygoja polipų susiformavimą (būdingi eozinofiliniai polipai). Sinuso gleivinė gali pakisti į polipus ir esant dažniems ūminiams užsitęsusiems sinusitams. Tokie polipai vadinami uždegiminiais (neutrofiliniais). Hiperplastiniai pasieniniai sinusitai – tai sinuso sienelių gleivinės sustorėjimas keletą milimetrų. Jis dažniausiai yra pastovus. Lėtiniam sinusitui paūmėjus, gleivinė gali storėti. Be to, sinusitai gali būti klasifikuojami pagal tai, kokius ančius uždegimas paliečia. Kiekvieno ančio gleivinės uždegimas turi atskirą pavadinimą.

Į viršų

Sinusito medicininis gydymas

Svarbiausia gydymo priemonė yra antibiotikai (penicilinų grupės, cefalosporinai ar makrolidai). Būtina gerinti sinusų nutekėjimą, į nosį lašinant dekongestantus (gleivinės paburkimą mažinančius vaistus), kurie praplečia sinusų angas ir kanalus. Gleivinės paburkimui mažinti skiriami antihistamininiai vaistai. Jei gydant vaistais, gero sinusų nutekėjimo pasiekti nepavyksta, sinusai plaunami specialia adata, įkišta po apatine nosies kriaukle ir pradūrus žandinio ančio vidinę sienelę. Išplovus pūlius, į sinusą švirkščiami antibiotikai. Lėtiniai sinusitai dažnai gydomi operaciniu būdu. Teisingą sinusitų gydymą gali nustatyti tik gydytojas-otorinolaringologas.

Į viršų

Gydytojai

Į viršų

Sinusito natūralus gydymas

Nosies gleivinės uždegimui:

1 valgomąjį šaukštą ramunėlių žiedų užpilkite stikline verdančio vandens, palikite 30 min. pritraukti, perkoškite. Esant reikalui perplaukite nosies šnerves arba sudrėkintą tamponą įsikiškite į nosį.

Peršalimo ligoms:

Šermukšnių vaisiai    45,0 g

Liepų žiedai               30,0 g

Aviečių lapai              25,0 g

1 valgomąjį šaukštą žaliavos užpilkite stikline verdančio vandens, palikite 45 min. pritraukti, perkoškite ir gerkite po 0,5 stiklinės 3 kartus per dieną.

 

Liepų žiedai               50,0 g

Aviečių uogos            50,0 g

Ši arbata paskatins prakaitavimą. 1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, pakaitinkite 10 min. vandens vonelėje, palikite 40–45 min. pritraukti, perkoškite ir gerkite po 1 stiklinę 2–3 kartus per dieną prieš valgį.

Dar vienas prakaitavimą skatinantis receptas:

Paprastųjų raudonėlių žolė   30,0 g

Ankstyvųjų šalpusnių lapai  40,0 g

Aviečių uogos                      30,0 g

1 valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, perkoškite ir gerkite po 1 stiklinę 2–3 kartus per dieną.

Nuo slogos: šaldytuve bent kelias valandas palaikytą alavijo lapą sutrinkite, išspauskite sultis ir lašinkite į nosį. Tiks ir šaltalankių aliejus (po 1 lašą 2–3 kartus per dieną).

Vieno česnako skilteles nuvalykite, susmulkinkite ir sumaišykite su šviesiu liepų medumi. Palaikius 5–6 dienas tamsoje vartokite po arbatinį šaukštelį 4 kartus per dieną persišaldžius ir viršutinių kvėpavimo takų ligoms gydyti.

Peršalę, susirgę viršutinių kvėpavimo takų ligomis, gerkite putinų uogų sultis ar jų nuovirą su liepų medumi.

Erškėtrožių vaisių užpilas su liepų medumi gerina darbingumą, stiprina organizmo imuninę sistemą, mažina peršalimo galimybes.

Daugelis žino, kad peršalus verta pakvėpuoti virtų bulvių su lupenomis garais. Pabandykite ir tokį receptą: išvirtas bulves sutrinkite, įmaišykite naminio sviesto, įlašinkite kelis lašus jodo. Šiltą bulvių kompresą palaikykite ant krūtinės, kol atvės.

Peršalus, karščiuojant, sergant angina, ateroskleroze, tinka aviečių bei gervuogių sultys. Gerkite po stiklinę 1–2 kartus per dieną prieš valgį.

Nuo prasidedančio gerklės skausmo: vandeniu skiesta degtine įtrinkite kaklą ir apvyniokite šaliku. Tinka ir pakaitintos valgomosios druskos kompresai.

Natūraliomis citrinų sultimis ginkitės nuo gerklės skausmų, anginos.

Peršalę, užkimę gerkite natūralų pieną, kuriame virė česnakai. Be to, galite išgerti vyšnių bei juodųjų serbentų sulčių su medumi.

Gerklės skausmą numalšinsite paprastųjų kiaulpienių šaknų nuoviru (1:20). Stiklinėje nuoviro ištirpinkite šaukštelį medaus ir dar įpilkite valgomąjį šaukštą obuolių acto. Gautu mišiniu dažnai skalaukite gerklę.

Kosuliui, užkimimui gydyti gerkite pasaldintas kopūstų sultis po valgomąjį šaukštą keletą kartų per dieną.

Peršalus, kosint tinka gerti ir morkų sultis su pušų medumi įvairiais kiekiais.

Parengta naudojantis J.Vasiliausko knyga „Gamtos vaistinė".

 

Į nosį lašinkite anemizuojančių (naftizino, adrenalino) lašų. Galva turi būti atlošta žemyn ar op pečiais padėtos kelios pagalvės, kad viršugalvis remtųsi į lovos galą. Tuomet į nosies landos šoninį paviršių sulašinkite 5 lašus minėtų vaistų. Taip gulėkite apie 10 minučių ir atsikėlę bei užspaudę pirštais priešingą landą, stenkitės kuo daugiau išpūsti iš nosies sekreto.

Į viršų

Komplikacijos

Tiek ūminiai, tiek lėtiniai sinusitai gali komplikuotis, kai suardžiusi kaulinę sinusų sienelę infekcija iš ančių patenka į smegenis. Tada vystosi pūlingas meningitas, smegenų ar smegenėlių pūlinys, arachnoiditas (voratinklinio smegenų dangalo uždegimas), dėl ko žmogus gali mirti. Infekcija iš visų ančių gali patekti ir į akiduobę, tuomet vystosi regos nervo uždegimas, akiduobės flegmona ar pūlinys, dėl ko žmogus gali apakti ar net mirti.

Į viršų

Patarimai ir profilaktika

Jei Jums užsitęsė sloga, t.y. nepasveikstate per 10-14 dienų, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją-otorinolaringologą. Venkite kontaktų su virusinėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis sergančiais asmenimis. Laiku gydykitės dantis.

Profikatikai vartojami burnos probiotikai Streptococcus salivarius K12, rekomenduojamas bendras organizmo stiprinimas (ypač jei skiriamas antibiotikų kursas). Probiotikas S. salivarius K12 padeda kovoti su infekcijomis. Jis gamina du baltymus: bakteriostatinį peptidą Salivaricin A ir baktericidinį peptidą Salivaricin B. Naujausi tyrimai rodo, kad jie kovoja su kenksmingomis bakterijomis apsaugodami visą nosies-ausų-burnos-gerklės ertmę.

Į viršų

COLDREX MAXGRIP MENTHOL+BERRIES, milt.10
COLDREX MAXGRIP MENTHOL+BERRIES, milt.10
PIGU
4.49 Eur
15.50 Lt
VITAMINAI PLIUS MINERALAI IR...
VITAMINAI PLIUS MINERALAI IR MIKROELEMENTAI VIVAVIT, 30 tabl.
-40%
3.18 Eur 5.30 Eur
10.98 Lt 18.3 Lt
Purškiamas hipertoninis jūros...
Purškiamas hipertoninis jūros vanduo TONIMER, 125 ml
-20%
4.98 Eur 6.22 Eur
17.19 Lt 21.48 Lt

Raktiniai žodžiai

Sinusitas, Sinusito simptomai, Sinuitas, Karščiavimas, Snargliavimas, Skruosto patinimas, Skausmas akiduobėse, Kaktoje, Skausmas, Galvos skausmas

SUSIJUSIOS TEMOS

SUSIJĘ STRAIPSNIAI