Neurosensorinis prikurtimas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Neurosensorinis prikurtimas- tai dėl vidinės ausies ir klausos nervo ligų sutrikęs garso suvokimas. Neurosensorinis prikurtimas yra labai paplitęs sveikatos sutrikimas, pasitaikantis apie 25 proc. žmonių, vyresnių nei 65 m.

Priežastys

Neurosensorinis prikurtimas išsivyso pažeidus vidinę ausį ar klausos nervą. Ligai išsivystyti turi įtakos šie veiksniai: genetiniai, anatominiai, infekciniai, toksiniai, trauminiai, kraujagysliniai, metaboliniai, autoimuniniai.

Genetiniai veiksniai dažniausiai perduodami autosominiu recesyviniu būdu. Tai yra pagrindinė įgimto vaikų neurosensorinio prikurtimo priežastis ( apie 60proc.).

Infekcija (mikrobinė ar virusinė). Neurosensorinis prikurtimas lieka persirgus gripu, ūmine kvėpavimo takų infekcija, epideminiu parotitu, ūminiu tonzilitu, pūlingu sinuitu. Tik dėl šių priežasčių atsiradęs neurosensorinis prikurtimas yra sąlygotas tikrojo klausos nervo uždegimo (kochlearinio neurito). Visos kitos priežastys sukelia klausos nervo skaidulų bei jo dangalų degeneracinius pakitimus.

Traumos – tai mechaninės traumos: galvos sutrenkimas (po smūgio į galvą, nukritus, verčiantis nuo dviračio, taip pat sporto traumos).

Neurosensorinis prikurtimas gali atsirasti sergant endokrininėmis ligomis (pvz., cukriniu diabetu). Kraujotakos ligos sukelia nervų mitybos sutrikimus (pvz.: arterinė hipertenzija, aterosklerozė). Toksinis įvairių medžiagų, pvz., pramoninių nuodų (švino, amoniako), kai kurių vaistų (ypač ototoksinių aminoglikozidų grupės antibiotikų – streptomicino, kanamicino, gentamicino) poveikis. Šios medžiagos sukelia klausos nervo degeneraciją (irimą). Visos priežastys per trumpesnį ar ilgesnį laikotarpį gali sukelti visišką kurtumą.

Klausos organo ligos sukeliančios neurosensorinį prikurtimą: otosklerozė, Menjero liga, labirintitas, VIII nervo gerybinis navikas (klausos nervo neurinoma).

Į viršų