Ašarų aparato ligos. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Ašarų aparato ligos sudaro 6—10% visų akių ligų. Tai gali būti įgimta patologija, uždegimas, sužeidimas, sumušimas, nudegimas, augliai.

Dažniausiai ašarų aparato pakitimai pasireiškia ašarojimu arba tokia būsena, kai ašarų mažai ar jų visai nėra.

Ligos eiga

Ašaros atlieka daugelį svarbių funkcijų. Jos drėkina ir maitina rageną ir junginę, jose esantys antikūniai kovoja su bakterijomis ir virusais, patenkančiais į ašarų skystį. Taip pat ašaros pašalina svetimkūnius ir negyvas ląsteles, sulėtina vandens garavimą ir stabilizuoja ašarų plėvelę. Ašaras gamina ašarų liaukos. Per ašarų nutekamąją dalį ašaros subėga į ašarų kanalėlius, o jais nuteka į šalia esantį ašarų maišelį. Iš čia ašaros per ašarinį nosies lataką nuteka į nosį ir išgaruoja. Dažniausiai ašarų aparato pakitimai pasireiškia ašarojimu arba tokia būsena, kai ašarų mažai ar jų visai nėra.

Sergant ašarų liaukos uždegimu, vokas patinsta, parausta, spaudžiant skauda, voko plyšys pasidaro panašus į gulsčią S raidę, akies obuolio judesiai tampa suvaržyti, patinsta akies obuolio junginė, skauda galvą, dažnai pakyla temperatūra, padidėja pažandžių limfmazgiai. Padidėjusi ašarų liauka gali supūliuoti ir prakiurti.

Sjogreno sindromo atveju ligoniams skauda akis, jie junta krislą akyje, burna džiūsta, sunku nuryti maistą, sumažėja ašarų sekrecija. Ašarų liaukos iš pradžių padidėja, o vėliau jos atrofuojasi. Ant junginės ir ragenos atsiranda tąsaus sekreto. Daugeliui ligonių pasireiškia reumatoidinis artritas. Liga tęsiasi ilgai.

Atsiradus navikams, akis dažniausiai pasistumia į nosies pusę, žemyn ir į priekį. Akies obuolio judesiai tampa riboti, ligoniui gali dvejintis, užčiuopiamas neskausmingas darinys ašarų liaukos srityje, rentgeno nuotraukoje matoma pritemusi akiduobė, kompiuterinės tomografijos metu matyti išplitęs auglys.

Sergant ašarų aparato nutekamosios dalies ligomis, pagrindiniai simptomai yra šie: ašarojimas, akys paraudę, vokai paburkę, atsiranda pūlingų išskyrų, traiškanų, skauda galvą, gali pakilti kūno temperatūra.

Į viršų