STT prevencinė veikla – rekomendacijos

Teksto dydis:

STT prevencinė veikla – rekomendacijos

2017 birž. 22 18:00

Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje dalyviai susipažino ir su informacija apie STT korupcijos rizikos analizės išvadoje pateiktų rekomendacijų įgyvendinimą VU ligoninės Santaros klinikose ir LSMU Kauno klinikose. STT Korupcijos valdybos Korupcijos rizikos skyriaus vedėjo pavaduotojas Arūnas Staknys posėdyje parlamentarams priminė, jog ši analizė – prevencinio pobūdžio. Tai perspėjimas, kad gydymo įstaigose, vykdant viešuosius pirkimus, nėra tinkamai įvertinama korupcijos rizika. Ši STT analizė buvo pristatyta šių metų pradžioje. Tuomet abejoms gydymo įstaigoms teko išklausyti nemažai įvairių priekaištų ir rekomendacijų sąrašą, ką jos turėtų keisti. Komitetas prie šio klausimo grįžo. Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Agnės Širinskienės pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis sakė, kad STT pristatyta medžiaga atrodo grėsmingai ir didžiausias Lietuvos klinikas stato į nusikaltėlių poziciją, nors nė vienai jų jokie kaltinimai nepareikšti. A. Staknys dar kartą priminė, jog ši analizė yra prevencinė. Anot jo, išanalizavus klinikų viešuosius pirkimus, susijusius su laboratorinei įrangai eksploatuoti reikalingais reagentais. Pirmiausia, panaudos būdu įsigyjama reikalinga laboratorinė įranga, o vėliau, atskirais viešaisiais pirkimais, įsigyjami tos laboratorinės įrangos eksploatacijai reikalingi reagentai ar medžiagos. A. Staknys manantis, jog tokia darbo praktika sudaro sąlygas tiekėjų pranašumui, nes panaudos būdu įsigytai laboratorinei įrangai dažniausia tinka tik tam tikrų tiekėjų reagentai ar eksploatacinės medžiagos. STT pareigūnai siūlo tobulinti tyrimams atlikti reikalingos laboratorinės įrangos pirkimų vykdymo mechanizmą, efektyviai užtikrinti viešųjų pirkimų pažeidimų prevencinę kontrolę šiose medicinos įstaigose.   

Seimo narys Darius Kaminskas teigė, jog tokia STT pareigūnų pastaba nelabai suprantama, nes kiekvienas gamintojas, kalbant apie laboratorinę įrangą, stengiasi, jog jų įrangai tiktų tik jų reagentai. Santaros klinikos, lyginant su kitomis gydymo įstaigomis, vykdo daugiau neplaninių pirkimų. Santaros klinikų generalinio direktoriaus patarėja Elena Jurevičienė Komiteto posėdyje teigė, jog didžioji lėšų dalis išleidžiama planiniams pirkimams: „Gydymo įstaiga teikia sudėtingas paslaugas, todėl kartais pacientams prireikia medicinos priemonių, kurioms turime skubiai rengti pirkimą, nes jokios kitos jam netinka. Neplaninių pirkimų prireikia ir įrangai taisyti. Tarkim brangiems aparatams ne vienerius metus pirkome kartu ir aptarnavimo garantiją. Deja, Viešųjų pirkimų tarnyba mums to neleidžia daryti. Jos teigimu, tai lėšų švaistymas, tačiau mūsų patirtis rodo, kad kaskart skelbiant konkursą sugedusiai įrangai taisyti, išleidžiame kelis kartus daugiau lėšų, nei turėdami garantiją. Anksčiau medicininės priemonės buvo perkamos centralizuotai, dabar šiuos pirkimus perdavė atskiroms gydymo įstaigoms. Natūralu, jog kai perka viena įstaiga, produkto kaina būna didesnė ir tai padidina skubių pirkimų skaičių.“

LSMU Kauno klinikų viešųjų pirkimų vadovas Mantas Varaška pastebėjo, kad šiuo metu yra pasikeitęs Viešųjų pirkimų įstatymas – jo senoji redakcija negalioja. STT specialistai, vykdę korupcijos rizikos analizę, turėtų peržiūrėti rekomendacijas, jų turinį: „Mes buvome gavę nemažai rekomendacijų dėl preliminarių rinkos tyrimų, kaip juos geriau vykdyti, ką daryti, tačiau naujajame įstatyme praktiškai neliko nuostatų dėl preliminarių rinkos skaičių.“ Sveikatos apsaugos ministro patarėja Nendrė Černiauskienė sakė, jog SAM atsižvelgė į STT atliktą tyrimą ir šiuo metu jau yra ministro pasirašytas įsakymas, kad visose pavaldžiose įstaigose dar šįmet bus atliekama korupcijos pasireiškimo tikimybės viešuosiuose pirkimuose analizė. STT atstovas komiteto narius informavo, jog lapkričio mėnesį bus nagrinėjamas STT pasiūlymų vykdymas. Atsižvelgiant į tai, Seimo Sveikatos reikalų komitetas nusprendė šį klausimą pakartotinai svarstyti Seimo rudens sesijos metu.

„Gydytojų žinių“ informacija

WWW.LGS.LT

Komentuoti

Video