Prarasti dantys – ne tik estetinė problema

Teksto dydis:

Prarasti dantys – ne tik estetinė problema

2018-10-11 08:05

Netekus vieno ar kelių dantų, atsiranda įprotis slėpti šypseną ar nuolat galvoti apie prarastus dantis bendraujant su aplinkiniais. Gera žinia, jog šiuolaikinė medicina leidžia ne tik visiškai atstatyti prarastus pavienius dantis, bet ir suprotezuoti bedančius žandikaulius, o po dantų protezavimo galima valgyti bet kokio tipo maistą ir nevaržomai šypsotis. Apie šiuolaikinės odontologijos ir implantacijos galimybes pasakoja klinikos „Grožio chirurgija“ specialistas, gyd. burnos chirurgas Artūras Stumbras.

Kenčia ir jauni, ir pagyvenę

Kasmet pasaulyje apie 10 milijonų žmonių gydoma dantų implantais, o Lietuvoje – apie 50 tūkstančių. Odontologų teigimu, bent vieno danties neturi apie 5–18 procentai visų 20-ies metų amžiaus pacientų, tuo tarpu  27–56 procentai 76–87 metų amžiaus žmonių visai neturi dantų.

Gyd. burnos chirurgas A. Stumbras įspėja, jog prarasti dantys gali sukelti ne tik estetinių, bet ir rimtų sveikatos problemų. „Laiku negydant ir neprotezuojant prarastų dantų, vystosi sąkandžio sutrikimai, vyksta išrauto danties vietoje esančio kaulo tirpimas. Progresuojant sąkandžio patologijai, gali vystytis apatinio žandikaulio sąnario susirgimai, atsirasti skausmas, tad net ir vieno danties netekimas gali pridaryti rimtų nemalonumų.

Jaunesnio amžiaus pacientai dažniausiai kreipiasi netekę pavienių dantų, o vyresni – dėl didelių dantų eilių defektų ir, labai dažnai, dėl papildomai reikalingų kaulo priauginimo operacijų. Netekus danties ar dantų, svarbiausia – laiku atliktas gydymas. Kuo anksčiau kreipiamasi į specialistą, tuo paprastesnis gydymas taikomas ir išvengiama rimtų pasekmių”, – pataria gydytojas.

Delsiant kyla komplikacijų grėsmė

Net ir vieno danties praradimas gali sukelti rimtų sveikatos problemų, kurios gali būti sunkiai pastebimos iš pirmo žvilgsnio. Dėl laiku neatliktos implantacijos ima tirpti prarasto danties vietoje esantis kaulas ir formuojasi žandikaulio kaulo defektas. „Šalia esantys dantys apkraunami papildomu darbu, nes atlieka ir trūkstamo danties funkciją. Taip pat, vystosi sąkandžio sutrikimas, gali prasidėti apatinio žandikaulio sąnario skausmas“, – įspėja burnos chirurgas A. Stumbras.

Svarbu žinoti, jog netekusiam kelių dantų žmogui gresia ne tik su žandikaulio kaulo nykimu susijusios sveikatos problemos, bet ir virškinimo organų sutrikimai. „Iškritus keliems dantims, maistas nebėra tinkamai sukramtomas, tokiu atveju papildoma apkrova tenka skrandžiui ir žarnynui, kas gali sukelti įvairias virškinimo organų problemas, tokias kaip padidėjęs rūgštingumas, skrandžio skausmas ar nemalonus burnos kvapas“, – priduria gydytojas.

Klaidinga manyti, jog nėra reikalo sukti galvos dėl vieno iškritusio danties, atseit visus iškritusius dantis susitvarkyti bus galima vyresniame amžiuje. Realybė yra kiek kartesnė – pasitaiko atvejų, kuomet žmonės neįvertina rizikos, kuri kyla delsiant protezuoti prarastus dantis. „Laiku nesikreipus į gyd. odontologą, palaipsniui prarandamas kaulas, todėl prieš atliekant implantaciją reikia atlikti ir kaulo priauginimo operaciją, kas nėra itin paprasta, prailgėja ir pasunkėja gydymas“, – teigia gyd. Artūras Stumbras, šias ir panašias pacientų problemas sprendžiantis jau daugybę metų.

Išimami dantų protezai ar implantai?

„Pastebiu, jog pacientams kyla vis mažiau dvejonių dėl dantų protezavimo pasirinkimo – išimamų ar fiksuotų dantų protezų. Nors implantai gali išgąsdinti dėl reikalingos papildomos operacijos, prarasto kaulo atstatymo, tačiau patogumas, praktiškumas, saugumo ir pasitikėjimo savimi jausmas viską atperka”, – daugiamete patirtimi dalijasi gydytojas. „Gali atrodyti, jog pasirinkus išimamus protezus bus galima sutaupyti, tačiau ir nepatogumų bus gerokai daugiau, be to, plokštelė ne amžina – dėl nuolat tirpstančio kaulo ją reikia nuolat koreguoti ir galiausiai keisti nauja. Be to, daugelis pacientų skundžiasi, jog išimami dantų protezai sukelia diskomforto jausmą – baiminamasi, jog valgant ar juokiantis jie tiesiog iškris, kitus erzina po protezais patekę maisto likučiai, galintys sukelti nemalonų skonį ar kvapą”, – įspėja burnos chirurgas. „Siekiantys praktiškumo, patogumo ir nepriekaištingo estetinio vaizdo renkasi dantų implantavimo procedūrą - prarastų dantų atstatymą fiksuotais dantų protezais. Akivaizdu, kad išimami dantų protezai seniai nebevilioja pacientų, o šiuolaikinės implantologijos galimybės skatina rinktis modernius gydymo metodus”, – pasakoja gyd. A. Stumbras.

Išgydyti – paprasta ir neskausminga

Žinoma, nėra padėties be išeities, tad patyręs specialistas pažangių ir modernių technologijų dėka gali padaryti stebuklus. A. Stumbras pabrėžia, kad prieš pradedant bet kokį gydymą būtinas išsamus dantų ir žandikaulių kaulo ištyrimas, gydymo plano sudarymas. „Pats dantų implantavimas nėra ilga ir sudėtinga procedūra – atliekama konservatyvi, audinius tausojanti chirurginė metodika, o naudojami šiuolaikiniai dantų implantai suteikia galimybę greitai ir neskausmingai atstatyti prarastą dantį – į prarasto danties vietą įsriegiamas dantų implantas, atstojantis danties šaknį, kuris tarnauja pavienių ar didesnių konstrukcijų fiksacijoje”, – aiškina specialistas. A. Stumbro negąsdina net ir dideli potrauminiai ar nesėkmingo prieš tai buvusio gydymo defektai, pavyzdžiui, kuomet tenka atauginti dalį žandikaulio kaulio . „Pasitaikius tokiems išskirtiniams atvejams Lietuvoje, būtent klinikoje „Grožio chirurgija“ gali būti pritaikoma moderniausia alternatyva standartinei žandikaulio dalies rekonstrukcijai – prarastas kaulas atkuriamas naudojant kamienines ląsteles, išskirtas iš to paties žmogaus riebalų”, –  pasakoja Artūras Stumbas, nuolat gilinantis žinias įvairiuose seminaruose ir kursuose visame pasaulyje bei pats vedantis paskaitas ir skaitantis pranešimus apie sudėtingus odontologinius atvejus.

Protinga investicija į ateitį

A. Stumbras ramina, jog dantų procedūrų bijoti nereikia – viskas atliekama greitai ir neskausmingai. „Gydymas atliekamas taikant vietinę nejautrą, kurios pakanka, kad pacientas nejustų skausmo. Jei pacientai jaučia panišką baimę, turi itin jautrius dantis ar nevaldomą pykinimo refleksą, procedūras galima atlikti taikant sedaciją – dalinę trumpalaikę narkozę, kurios metu pacientas lengvai užmiega, nejaučia baimės ar streso.

Atsakingai į savo darbą žiūrintys specialistai naudoja tik itin aukštos kokybės implantus. Tad pirmiausia, visada patariu pasidomėti gydytojo specializacija, kadangi specializuotas chirurgines procedūras gali atlikti tik burnos ar veido ir žandikaulių chirurgai”, – teigia A. Stumbras. Po kokybiškai ir profesionaliai atliktos procedūros pacientai gali nevaržomai kramtyti net ir kietą maistą bei džiaugtis estetiškai patrauklia šypsena. „Kadangi praktikoje naudojame pažangiausią ir natūraliausią iki šiol sukurtą dantų atkūrimo metodą, pacientams galime užtikrinti implantuotų dantų ilgaamžiškumą, patrauklų estetinį vaizdą ir jaučiamo diskomforto sumažinimą iki minimumo. Dantų implantavimas yra ilgalaikė investicija, visapusiškai gerinanti žmogaus gyvenimo kokybę”, – pokalbį užbaigia klinikos „Grožio chirurgija” burnos chirurgas Artūras Stumbras.

Komentuoti